Перейти к содержимому

Які бувають види ламінації та чим вони відрізняються

    Ламінування в поліграфії – це процес покриття захисною плівкою поверхні для надання підвищених захисних, приємних тактильних і візуальних властивостей. Ламінація документів дає змогу захистити поверхню від механічних пошкоджень, вологи, вицвітання, заломів та помітно продовжити термін служби. Процедура є безповоротною, видалити ламінування не вийде. Отож, обирати компанію та спосіб варто вдумливо та не поспішаючи.

    Основні види ламінування документів

    Для процедури ламінації можуть використовується кілька видів плівки, основними є: 

    • глянцева, 
    • матова; 
    • Soft Touch. 

    Кожен з них має захисні властивості та надає виробу привабливого вигляду. Глянцева ламінація надає додаткового блиску і підсилює насиченість кольорів, притягуючи увагу. Але при виборі цього виду ламінації варто пам’ятати, що глянець має властивість відблискувати на світлі.

    Матова ламінація є найбільш популярним та універсальним видом. Виріб із таким покриттям трохи приглушує кольори та має більш стриманий вигляд. Матова ламінація має приємні тактильні властивості, не виблискує на світлі та добре захищає документ від дрібних подряпин.

    Soft Touch ламінація – справжній фаворит серед преміальної поліграфічної продукції. Тактильні властивості цієї ламінації часто порівнюють з бархатистою і ніжною пелюсткою троянди. До того ж, Soft Touch ламінація зберігає насиченість кольорів, що вкрай важливо для від початку яскравих виробів.

    Класифікація ламінування

    За технологією виробництва розрізняють температурні параметри процесу:

    • Холодне ламінування.

    Процедура передбачає нанесення плівки на необхідний матеріал за допомогою клею та тиску. Ззовні плівка нагадує скотч, проте на відміну від нього, повністю прозора. Особливості процесу дозволяють нанести захист рівно та охайно. Є найбільш підходящим варіантом для виконання захисту для паперу, що не переносить високої температури. Наприклад, може бути застосований для синтетики, доволі часто використовується для широкоформатного друку. 

    • Гаряче ламінування.

    Захисна плівка закріплюється на поверхні матеріалу шляхом поєднання тиску та високої температури. Визнаний найбільш довговічним варіантом ламінування, але не підходить для документів, що не терплять надто високої температури, в тому числі для синтетики та крихких матеріалів. Наприклад, ламінувати стародавні документи за допомогою гарячого способу не варто.

    Додаткові види ламінування

    Сучасна апаратура для ламінування може бути як гарячого, так і холодного типу. Крім того, випускають ламінатори конвертного та рулонного типу. Перші підходять для розмірів до А-3 формату, застосовуються у невеликих друкарнях, офісних та копіювальних центрах. Другий варіант відрізняється більшою потужністю та застосовується у широкоформатному друку та за умови великого тиражу. Саме тому для зручності розрізняють додаткові 3 типи ламінування:

    1. Рулонний. Може бути як холодний, так і гарячий. У виробництві зазвичай використовуються тонка плавка від 25 до 35 мкр. Рулонна ламінація може бути матова, глянцева, оксамитова, з підвищеним рівнем захисту або ж комбінована. Є популярним варіантом для великотиражного друку.
    2. Конвертна ламінація. В стандартному вигляді передбачає використання плівки товщиною 75-250 мкн, та за типом є гарячим способом. Формат обмежується розмірами конверта, до якого вкладаються документи — це може бути варіант до А-3. Зазвичай пакетна чи конвертна ламінація двостороння. За вартістю дорожче інших, але за надійністю та довговічністю є найкращою. Виконують, як правило невеликі тиражі найбільш необхідних документів та ламінування фото.
    3. Широкоформатний спосіб. По суті, є холодною ламінацією, що підходить для будь-яких типів паперу та інших матеріалів. Доступна ширина ламінування  може становити до 1,5 м. Широкоформатна ламінація незамінна для захисту від пошкоджень плакатів, постерів, великих креслень. Застосовується також для забезпечення фарбованого шару від впливу атмосферних впливів. Зазвичай, не є надто популярним та поширеним видом ламінації.

    Якісна ламінація не відшаровується та не утворює пухирців, незалежно від площини. Вибираючи, де можна заламінувати документ, варто звертати увагу на відгуки клієнтів. Поспіх, непрофесійне обладнання чи поганий папір можуть зіпсувати враження і додати зайвого клопоту. Адже документ доведеться відновлювати, зняти ламінований шар не вдасться.